VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Zemní plyn versus obnovitelné zdroje energie: úvaha nad budoucností české energetiky

Zemní plyn versus obnovitelné zdroje energie: Budoucnost české energetiky

Výběr energetických zdrojů může být pro každou krajinu velkou výzvou. V současné době se Česká republika nachází na rozcestí mezi tradičním využitím fosilních paliv a přechodem k obnovitelným zdrojům energie. Zemní plyn po dlouhou dobu patřil mezi dominantní zdroje energie v ČR, ale jak se změní budoucnost české energetiky?

Zemní plyn jako hlavní zdroj energie v ČR

V současné době je zemní plyn hlavním zdrojem energie v ČR, což je způsobeno především tím, že zemní plyn je pro tuto zemi velice dostupný. Celková spotřeba zemního plynu v ČR činí asi tři čtvrtiny celého objemu spotřeby fosilních paliv. Jedním z největších dodavatelů zemního plynu v ČR je Rusko, což za poslední dobou způsobuje obavy vzhledem ke strategickému významu dodávek plynu.

Obnovitelné zdroje energie jako budoucnost české energetiky

V posledních letech se stále více hovoří o potřebě přechodu na obnovitelné zdroje energie a omezování využívání fosilních paliv. Kromě klimatických změn existuje i závažná otázka obnovitelných zdrojů energie. Výsledkem je zřejmá trend k jejich většímu využití, nejen kvůli snižování emisí CO2, ale i kvůli zlepšení soběstačnosti v oblasti energetiky.

Podle některých odhadů by mělo být asi 21% z celkové roční spotřeby energie v ČR pokryto výrobou energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020. V této souvislosti se Česká republika v posledních letech snaží zlepšit své postavení v této oblasti a zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak tedy uvedené obnovitelné zdroje energie mohou ovlivnit využití zemního plynu v ČR?

Využití zemního plynu v České republice se bude postupně měnit. Jeho význam se bude pravděpodobně snižovat v souvislosti s nárůstem využívání obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje energie s sebou ale neustále nesou významné náklady na výstavbu a údržbu, což vyvolává otázky o ekonomické i regulativní perspektivě tohoto přechodu.

V závěru je důležité zmínit, že budoucnost české energetiky nebude záviset jen na jednom zdroji energie, ale spíše na kombinaci celé řady zdrojů, jako jsou například obnovitelné zdroje, jaderná energie a zemní plyn. Nastal čas, aby se v ČR začalo otevřeně hovořit o budoucnosti využití energie.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®