VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Ceny uhlí v České republice: Přehled aktuální situace a vývoje na trhu

Ceny uhlí v České republice: Přehled aktuální situace a vývoje na trhu

Uhlí je v České republice stále jedním z hlavních zdrojů elektřiny a tepla. Jak se však vyvíjí jeho cena na trhu?

Aktuálně se ceny uhlí pohybují na relativně stabilní úrovni. V průměru se cena uhlí pohybuje kolem 1 500 Kč za tunu. Tento vývoj je do značné míry ovlivněn tím, že se v posledních letech snižuje výroba elektrické energie z uhlí v České republice a uhlí se tak stává méně poptávaným zdrojem energie.

Cenová stabilita se ale může brzy změnit. Vláda se totiž snaží snížit emise oxidu uhličitého a podporuje tak přechod na obnovitelné zdroje energie. Pokud se podaří tento trend posílit, mohou ceny uhlí na trhu výrazně klesnout.

Na druhou stranu ale nároky na energetickou nezávislost mohou mít opačný efekt. V posledních letech totiž vzrostla poptávka po domácím uhlí, které se stalo významným zdrojem tepla a elektřiny pro domácnosti a menší podniky. Pokud by se vláda rozhodla podpořit tuto využívanou energetickou surovinu, mohly by ceny uhlí naopak stoupat.

Nepříznivé vlivy na ceny uhlí může mít také vývoj na zahraničních trzích. Pokud by došlo k omezení těžby nebo výraznému růstu poptávky, mohly by ceny uhlí dramaticky stoupat.

Celkově tedy platí, že ceny uhlí v České republice jsou v současné době relativně stabilní, ale významné změny jsou možné v závislosti na politických a ekonomických vývojích v České republice i v zahraničí.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®