VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Co je energetický štítek?

Energetický štítek je označení, které uvádí informace o energetické účinnosti a spotřebě energie domácích spotřebičů, jako jsou lednice, pračky, klimatizace a další. Účelem energetického štítku je pomoci zákazníkům s výběrem energeticky úspornějších spotřebičů a snížit tak celkovou spotřebu energie a emise skleníkových plynů.

Energetický štítek obsahuje několik informací, včetně následujících:

  1. Třída energetické účinnosti: Spotřebiče jsou označeny písmeny A až G, přičemž třída A značí nejvyšší účinnost a třída G nejnižší účinnost. Některé spotřebiče mohou být označeny i třídou A+ nebo A++, což znamená, že jsou ještě úspornější než třída A.
  2. Spotřeba energie: Energetický štítek také udává spotřebu energie v kWh nebo jiných jednotkách za rok nebo za hodinu v závislosti na druhu spotřebiče. Tato informace pomáhá zákazníkům porovnávat energetickou účinnost různých spotřebičů.
  3. Ostatní informace: Energetický štítek může také obsahovat další užitečné informace, jako je hlučnost, výkon, kapacita, úroveň hluku a jiné specifikace, které mohou být důležité pro zákazníky při výběru správného spotřebiče.

Energetický štítek je povinný pro určité druhy domácích spotřebičů v mnoha zemích, včetně Evropské unie. Díky této povinnosti se zákazníci mohou lépe rozhodovat a vybírat energeticky úspornější spotřebiče, což může pomoci snížit celkovou spotřebu energie a emise skleníkových plynů.

Vztahuje se i na budovy?

Ano, vztahuje se i na budovy. Energetický štítek pro budovy se nazývá energetický průkaz budovy a obsahuje informace o energetické náročnosti budovy, tedy o množství energie, které budova spotřebuje na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody a osvětlení za určitou dobu. Energetický průkaz budovy obsahuje informace o celkové energetické náročnosti budovy v kWh/m2 ročně, o třídě energetické náročnosti budovy a o doporučeních pro zlepšení energetické náročnosti budovy.

Energetický průkaz budovy je povinný pro všechny budovy v Evropské unii, které jsou využívány k bydlení nebo k veřejným účelům a mají více než 50 m2 užitné plochy. Cílem energetického průkazu budovy je pomoci majitelům a uživatelům budov porozumět energetické náročnosti své budovy a zlepšit její energetickou účinnost. To může vést ke snížení spotřeby energie a nákladů na vytápění, chlazení a osvětlení, což je přínosem jak pro životní prostředí, tak i pro majitele a uživatele budovy.

Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®