VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Co je temná energie?

Temná energie je hypotetický typ energie, který se předpokládá, že je odpovědný za urychlování expanze vesmíru. V současné době se domníváme, že vesmír se rozpíná, což znamená, že vzdálenosti mezi vzdálenými galaxiemi se neustále zvětšují. Podle pozorování se zdá, že tato expanze se nezpomaluje, jak by se očekávalo z gravitačního působení galaxií na sebe, ale naopak se urychluje.

Vědci předpokládají, že tato zrychlená expanze je způsobena existencí temné energie, což je neznámý druh energie, který má negativní tlak a silně odpudivý účinek. Podle současných odhadů tvoří temná energie asi 68 % celkové hmotnosti a energie vesmíru, zatímco normální hmota, zahrnující hvězdy, planety, plyny a mezihvězdnou hmotu, tvoří pouze asi 5 %.

I když nevíme, co temná energie přesně je, vědci ji pozorují nepřímo, sledováním expanze vesmíru a měřením kosmického mikrovlnného záření, které poskytuje informace o raných stádiích vesmíru. Výzkum temné energie je stále velmi aktivní a pokračující studium této tajemné energie může mít hluboký dopad na naše porozumění vesmíru a jeho budoucího vývoje.

Temná hmota, stejně jako temná energie, je tajemná složka vesmíru, která se projevuje pouze gravitačním působením a neinteraguje s elektromagnetickým zářením, které umožňuje běžnou hmotu vidět. Existence temné hmoty se odvozuje z pozorování různých efektů, jako jsou anomálie v pohybu hvězd a galaxií nebo zakřivení světla v důsledku gravitačního působení.

Přestože se zdá, že temná hmota se v celém vesmíru rozložila rovnoměrně, nevíme, zda se množství temné hmoty v průběhu času zvětšuje. Pokud se nic nestane, očekává se, že podíl temné hmoty na celkové hmotnosti vesmíru zůstane konstantní, což by znamenalo, že se její absolutní množství bude zvyšovat, protože vesmír stále roste. Pokud by však existovaly procesy, které by umožnily přeměnu běžné hmoty na temnou hmotu nebo naopak, mohlo by se množství temné hmoty v průběhu času měnit.

Zatím se však neví, zda takové procesy existují a jak by mohly probíhat. Studium temné hmoty je stále velmi aktivní oblastí vědeckého výzkumu a budoucí objevy mohou přinést další poznatky o této záhadné složce vesmíru.

Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®