VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Lithium-iontové baterie

Lithium-iontové baterie jsou typem nabíjecích baterií, které jsou často používány jako úložiště energie v mobilních zařízeních, elektromobilech a solárních elektrárnách. Tyto baterie mají vysokou hustotu energie, což znamená, že jsou relativně malé a lehké, ale zároveň jsou schopny uchovávat velké množství energie.

Lithium-iontové baterie se skládají z anody, katody, elektrolytu a separátoru. Anoda a katoda jsou obvykle vyrobeny z kovových oxidů a jsou umístěny v elektrolytu, což je roztok soli, který umožňuje pohyb iontů mezi anodou a katodou. Separátor odděluje anodu a katodu a zabraňuje tak přímému kontaktu mezi nimi, což by mohlo vést k poškození baterie.

Při nabíjení lithium-iontové baterie se kladný náboj přenáší na anodu, což způsobí uvolnění lithiových iontů. Tyto ionty se poté pohybují skrz elektrolyt směrem k katodě, kde se spojí s elektrony a vytvoří lithiový oxid. Při vybíjení baterie se tento proces obrátí a elektrony se pohybují z katody na anodu, což způsobuje uvolnění energie.

Lithium-iontové baterie mají mnoho výhod, jako jsou vysoká hustota energie, nízká úroveň samovybíjení a rychlé nabíjení. Tyto baterie jsou také relativně bezpečné a mají dlouhou životnost. Nicméně, jako u každého typu baterie, existují i některé nevýhody, jako jsou vyšší náklady na výrobu a potřeba častějšího nabití než u jiných typů baterií.

Klíčová slova:  , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®