VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Nové trendy v technologiích energetického skladování: Inovace v České republice

Nové trendy v technologiích energetického skladování: Inovace v České republice

Energetické skladování se stává stále důležitější součástí energetické infrastruktury z celosvětového hlediska. V České republice se také snažíme držet krok s aktuálními trendy a inovacemi v této oblasti.

Jednou z největších výzev při energetickém skladování je efektivita - tedy jak ukládat co nejvíce energie za co nejmenší náklady. V současnosti se stále více prosazují tzv. bateriové systémy, které umožňují ukládat elektřinu do baterií a následně ji využít například v době špičkové spotřeby. V České republice se na tento trend zaměřuje například společnost HE3DA, která vyvíjí revoluční baterii se znatelně vyšší kapacitou než konkurenční produkty.

Další trend v energetickém skladování se zaměřuje na využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Tyto zdroje produkují energii nepravidelně v závislosti na počasí, takže efektivní skladování energie je klíčové. Jednou z možností je tzv. komprimovaný vzduch, který se stává stále populárnější volbou v mnoha zemích. V České republice na tento trend sází například společnost TESCAN ORSAY HOLDING, která vyvíjí technologii pro komprimování vzduchu s vysokou efektivitou.

Posledním trendem, na který chceme upozornit, jsou tzv. flywheely neboli vrtule z oceli, tyčové materiály nebo uhlíkové vlákno, které se roztáčí na vysokou rychlost. V době, kdy se potřebuje vyrobit energii, se toto zařízení zpomalí a energii uvolňuje zpět do sítě. V České republice se na tento trend zaměřila například společnost ČKD GROUP, která vyvíjí flywheely s vysokou kapacitou a efektivitou.

Závěrem lze říci, že energetické skladování bude v budoucnu hrát stále významnější roli v celé energetické infrastruktuře. České společnosti již nyní investují do výzkumu a vývoje, aby mohly přinést nové inovace a plně využít potenciál této oblasti.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®