VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Stabilní nabídka a poptávka po energii v České republice

Stabilní nabídka a poptávka po energii v České republice

V současné době je český energetický trh velmi stabilní, což se projevuje potřebou stále stejného objemu energií a stálého zdroje jejich dodávek. Trh je už dlouhodobě ukotven a dovozy nejsou nutné, což je z hlediska zabezpečení energetické soběstačnosti pozitivní zprávou.

"V oblasti fosilních paliv jsou hlavními tržními hráči ČEZ, RWE a E.ON. Na trhu plynů jsou největšími dodavateli Vemex, E.ON a ČEZ. V současné době jsou ceny energií na světových burzách velmi nízké, což přináší prospěch i českým spotřebitelům," řekla pro Českou televizi energetická expertka Lucia Bulířová.

Vypsání nových výběrových řízení probíhá jen minimálně a ty, které se objevují, se týkají výstavby nových zdrojů energií s cílem zvýšení produkce. V celkovém množství se ale tato čísla nedají zaznamenat, neboť v posledních letech nenastávaly reálné situace, kdy by mělo být odebráno více než se dodává.

Potřeba pravidelné dodávky energií je stabilní, což je v dohledné době jen obtížně ovlivnitelné. V dlouhodobém horizontu je ovšem nutné myslet na to, aby se stabilní nabídka a poptávka odrážela od ekologicky šetrných technologií a netěžila pouze z uhlí. "Evropská energetická strategie ale spojuje kladné trendy ekonomického růstu s jejich ochranou ovzduší a vodních zdrojů," připomínají energetičtí experti.

S velmi malým množstvím inovací se setkává také trh obnovitelných zdrojů energií. "Propad cen ropy a zemního plynu způsobil, že v mnoha zemích už se neoplatí stavět nové zdroje obnovitelných energií," řekl ke změnám v oblasti obnovitelné energie analytik společnosti Schaumna.cz Lukáš Harnoš.

V souvislosti se stabilní nabídkou a poptávkou většina velkých výrobců energie počítá s proměnlivou produktivitou větrných a slunečních zdrojů, což účinně eliminuje lehký útlum, případně naopak nebezpečné zvýšení množství dodávek.

Do budoucna lze očekávat posun od tradičních k obecně ekologicky šetrným zdrojům a výrobu podle individuálních potřeb zákazníků, tedy uvádění produktů, které spotřebitel zajímají.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2917723-cesky-energeticky-trh-ma-stabilni-poptavku-a-nabidku-a-dodavky-jsou-v-dostatku

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®