VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Stlačený zemní plyn (CNG) – alternativa ke konvenčnímu benzínu a naftě

Stlačený zemní plyn (CNG) - alternativa ke konvenčnímu benzínu a naftě

Stlačený zemní plyn (CNG) se stává v posledních letech stále populárnější alternativou ke konvenčnímu benzínu a naftě. Jeho výhody spočívají v nižší emisní hodnotě, levnější ceně a mimo jiné i v širší dostupnosti.

CNG je zemní plyn, který prochází stlačením do vysokého tlaku. V této formě se pak využívá k pohonu automobilů, autobusů a dalších dopravních prostředků. Z hlediska emisí má CNG velmi nízkou hodnotu oxidu uhličitého (CO2), oxidu uhelnatého (CO) a dalších znečišťujících látek, což znamená mnohem menší zátěž pro životní prostředí. Podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je emise CNG vozidel o 20 až 25 % nižší než u benzinových a naftových vozidel.

Další výhodou CNG je jeho cena, která je v současnosti oproti benzinu i naftě výrazně nižší. Nicméně, CNG vozidla jsou v České republice stále ještě poměrně drahá a cena samotného plnění není do značné míry regulována státem. To však nemusí být na trhu dlouho platné, protože úroveň přizpůsobení státu na mezinárodní úrovni v rámci regulace a podpory CNG už stoupá.

K dispozici je celá řada stanic, kde lze CNG vozidla plnit. Tyto stanice jsou však zatím především koncentrovány v oblastech s mnoha průmyslovými firmami, kde jsou CNG vozidla více využívána. Postupně se však stanice šíří do dalších oblastí a s rostoucím počtem CNG vozidel se jejich dostupnost bude zvyšovat.

V posledních letech se také zvýšila nabídka CNG vozidel na trhu. V České republice již není problém sehnat CNG vozidlo, které splňuje požadované normy a zároveň má dostatečný dojezd.

CNG se tak stává zajímavou alternativou nejen pro firmy s velkými flotilami vozidel, ale i pro jednotlivce, kteří se chtějí připojit k trendu ekologického a cenově dostupného pohonu vozidel. Pokud bude pokračovat současný trend podpory CNG od státu a dalších subjektů, je velmi pravděpodobné, že bude CNG v budoucnu stále více využíváno.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®