VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Základy plazma fyziky: nejnovější poznatky o čtvrté agregátním stavu hmoty

Základy plazma fyziky: nejnovější poznatky o čtvrtém agregátním stavu hmoty

Plazma je čtvrtým agregátním stavem hmoty, který se vyskytuje například na Slunci, v bleskových výbojích nebo v televizních obrazovkách. V posledních letech se vědcům podařilo získat nové poznatky o této zajímavé formě hmoty.

Plazma se vyznačuje tím, že je v ní přítomna vysoká koncentrace ionizovaných částic, tj. atomů nebo molekul, které ztratily své elektrony. Ty jsou pohybují velkými rychlostmi a vznikají tak elektrické náboje a elektromagnetická pole. Tuto stavbu plazmatu využívá například termojaderná fúze, kterou lze realizovat pouze v plazmatu.

Jednou z oblastí, kde se v posledních letech podařilo získat nové poznatky, je využití plazmatu v medicíně. Při operačních zákrocích lze plazma využít jako nástroj k odstranění nejen malého nádoru, ale i velkého objemu tkáně. Navíc způsobuje minimální poškození okolního zdravého tkáně.

Dalším výzkumným tématem jsou tzv. plazmové svítilny. Ty se využívají k osvětlení ulic a náměstí, ale i k vytápění domů, neboť produkují velké množství tepla. Zároveň jsou ekologické, neboť nevzniká žádný odpad.

Plazma se využívá také v kosmonautice. V oblasti stíhacích letounů se zkoumá možnost využití plazmatu k tvorbě ochranné vrstvy, která by chránila letoun před vysokým teplem, které vzniká při rychlostech nad zvukovou.

Výzkum plazmatu přináší průlomové poznatky a nová využití v řadě oblastí. Ačkoliv plazma patří k nejrušnějším oblastem v oblasti fyziky, může být nakonec klíčem k řešení mnoha světových problémů.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®