VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Zkapalněný zemní plyn (LNG): nový trend v české energetice

Zkapalněný zemní plyn (LNG): nový trend v české energetice

Zkapalněný zemní plyn, zkráceně LNG, se stává stále populárnějším palivem nejen v celosvětovém měřítku, ale i v České republice. Jeho využití má několik výhod, a to především snížení emisí a zvýšení flexibility v oblasti dodávek energie.

LNG je zkapalněná forma zemního plynu, který po zkapalnění sníží svůj objem o 600krát a umožňuje tak jeho efektivní a ekonomickou dopravu námořními tankerovými loděmi, nákladními automobily nebo železničními kontejnery. Po přepravě se LNG skladuje v izolovaných nádržích chlazených minus 160 stupni Celsia.

Využití LNG má několik výhod. Jednou z hlavních je nižší emisní stopa, než je tomu při spalování jiných fosilních paliv. LNG vypouští o 15% méně CO2 než uhlí a o 30% méně než ropa. Toto palivo tak přispívá ke snížení celkových emisí skleníkových plynů.

Dalším přínosem LNG je zvýšení flexibility v oblasti dodávek energie. Díky snadné přepravě a skladování může být LNG využíván v místech, kde není možné využít jiná paliva. Navíc lze rychle přizpůsobit množství spotřeby energie, což usnadňuje řízení elektroenergetické soustavy.

V České republice se LNG začíná využívat především v dopravě. Již dnes existuje několik přepravních společností, které své nákladní automobily pohání právě tímto palivem. Využití LNG v dopravě snižuje emise CO2 a dodávková síť po celé Evropě umožňuje snadnou přepravu LNG jako paliva, což je zvlášť výhodné pro přepravu mezinárodního zboží.

Dalším příslibem využití LNG v České republice je využití této formy zemního plynu v energetice. Již dnes se v Česku nachází několik malých LNG regasifikačních jednotek, které umožňují přeměnit zkapalněný zemní plyn zpět na plynnou formu, která může být využita k výrobě elektřiny. V budoucnu by se tak mohlo využívat toto palivo i jako alternativu k uhlí v tepelných elektrárnách.

LNG tak představuje nový trend v české energetice, který nabízí řadu přínosů a možností využití. Díky svým vlastnostem se může stát efektivní a ekologickou alternativou k jiným fosilním palivům, a to nejen v dopravě, ale i v energetice.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®