VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Ceny baterií do elektromobilů prudce stoupají

Od ledna roku 2020 vzrostla cena lithia o těžko uvěřitelných 700 %. Hned za ním následuje nikl s nárustem téměř 250 %, kobalt a mangan je dražší přibližně o 100 %. Největší obavy jsou ale právě o lithium. Jeho cena vzrostla nejvíce a současně rychlost jeho dodávek roste o polovinu pomaleji než poptávka elektromobilů. Automobilky se tak obávají jeho velkého nedostatku. To by při nejhorším scénáři mohlo mít za následek i zastavení výroby elektromobilů na několik měsíců.

Lithium (Li) je reaktivní, stříbřitý vzácný kov. Je lehký (hustota 534 kg/m3), velmi měkký, a má nízkou teplotu tání (180 °C). Využívá se pro výrobu lithiových baterií a akumulátorů.

Lithium, hlavní surovina pro výrobu baterií pro elektroauta, je šampionem komoditních burz. Tuna se tu prodává za rekordních víc než 80 tisíc dolarů.

Stoupá tak i hodnota lithia skrytého pod krušnohorským Cínovcem. Ložisko, na kterém pracuje firma Geomet, má celkové odhadované zásoby odpovídající až 7,4 milionu tun lithného karbonátu. Cínovecký kopec má tedy dnes hodnotu více než 10 bilionů českých korun.

Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®