VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Ceny energie v České republice – vývoj a porovnání s ostatními zeměmi EU

Ceny energie v České republice – jak se vyvíjejí ve srovnání s ostatními zeměmi EU?

Ceny energie jsou tématem, které se týká spousty lidí, a to nejen v České republice, ale i v ostatních zemích Evropské unie. Spotřebitelé se zajímají o ceny elektřiny, plynu a dalších druhů energie a snaží se najít nejvýhodnější nabídky od dodavatelů. Ale jak se vlastně ceny energie vyvíjejí v České republice a jaké je srovnání s ostatními zeměmi EU?

Podle dat z Eurostatu, úřadu pro statistiku Evropské unie, se ceny elektřiny pro domácnosti v České republice v průběhu let zvyšovaly, ale zároveň se staly relativně stabilními v posledních letech. V roce 2010 průměrná cena elektřiny pro domácnosti v České republice dosáhla 0,117 euro na kilowatthodinu, zatímco v roce 2020 činila 0,180 euro na kilowatthodinu. To znamená, že za 10 let došlo k nárůstu ceny elektřiny o více než 50 %.

Pokud porovnáme ceny elektřiny v České republice s ostatními zeměmi EU, zjistíme, že české ceny jsou po celou dobu výrazně nižší než průměr EU. V roce 2020 byla průměrná cena elektřiny v EU pro domácnosti 0,218 euro na kilowatthodinu, zatímco v České republice to bylo pouze 0,180 euro na kilowatthodinu. Tuto nižší cenu elektřiny v České republice lze vysvětlit mimo jiné i poměrně vysokým podílem uhlí v českém energetickém mixu.

Co se týče ceny plynu, v České republice jsou ceny pro domácnosti naopak relativně vysoké. V roce 2020 činila průměrná cena zemního plynu pro domácnosti v České republice 0,070 euro na kilowatthodinu, zatímco průměr EU byl pouze 0,059 euro na kilowatthodinu. Také zde se dá vysvětlit vysoká cena plynu v České republice vysokým podílem zemního plynu v energetickém mixu.

A jaké jsou ceny dalších druhů energie? Zde je třeba uvést, že v České republice jsou relativně nízké ceny tepla pro domácnosti, což je dáno mimo jiné i vysokým podílem tepelných elektráren v energetickém mixu. Na druhé straně jsou však vysoké ceny benzinu a nafty, což souvisí s tím, že Česká republika nemá přístup k vlastní ropě a závisí na dovozech.

Celkově lze tedy říci, že ceny energie v České republice se v rámci EU pohybují v různých výškách podle druhů energie a podílu jednotlivých zdrojů v energetickém mixu. Spotřebitelé by měli porovnávat ceny od různých dodavatelů a snažit se najít pro sebe nejvýhodnější možnosti.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.