VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Deuterium-tritiová fúze: naděje budoucí energetické revoluce

Titulek: Deuterium-tritiová fúze – naděje budoucí energetické revoluce

Deuterium-tritiová fúze je proces, který se odehrává ve slunečním jádru a díky němu naše hvězda dodává energii v podobě světla a tepla. Tento proces slibuje být zdrojem téměř nevyčerpatelného množství energie, která by mohla kompletně nahradit fosilní paliva a jadernou fúzi.

Deuterium a tritium jsou dvě varianty vodíku, z nichž tritium je radioaktivní izotop. Když jsou tyto dva prvky urychleny a následně spojeny ke vzniku jádra helia, uvolňuje se obrovské množství energie. Navíc při tomto procesu nevznikají žádné skleníkové plyny ani jaderný odpad.

Tento proces ovšem není snadný k dosažení. K uskutečnění fúze je zapotřebí dosáhnout obrovských teplot a tlaků, které lze vytvořit pouze v určitých speciálních zařízeních zvaných tokamaky. Tyto zařízení dosahují teplot až kolem 150 milionů stupňů Celsia a tlaku 100 krát většího než tlak v oceánu.

V současné době se celosvětově pracuje na vývoji tří velkých tokamaků – Iter, Demos a Sparc, z nichž každý má svůj specifický účel a zaměření. Iter je největší a nejdražší z nich a jeho cílem je dosáhnout prvního plazmatu v roce 2025. Demos a Sparc jsou menší zařízení, která se zaměřují na využití fúze jako zdroje energie pro běžnou produkci el. energie.

Deuterium-tritiová fúze je perspektivní zdroj energie, avšak její využití stále není v dosahu. Výzkum a vývoj tokamaků si kladou vysoké nároky nejen na technologii, ale i na finanční prostředky. Přesto nelze tento proces zanedbávat a důtlkaného využití fúze jako zdroje energie očekáváme v blízké budoucnosti.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.