VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Tisíce lidí zaplatí více za energie

S koncem Nového roku vypršely vládní limity na ceny energií, zavedené jako ochrana proti vysokým účtům. Více než 50 tisíc zákazníků u velkých dodavatelů si však neupravilo své tarify na nižší, přestože byli k tomu vyzýváni. Tato skupina lidí tak může v novém roce čelit značnému zdražení energií, možná i o desítky procent.

Přes 52 tisíc lidí, kteří si nechali ceny energií nad vládními stropy, si podle statistik velkých dodavatelů nepřevedli své tarify na nižší. To znamená, že na svých lednových fakturách uvidí vyšší částky. Někteří dodavatelé, jako ČEZ, PRE a innogy, se rozhodli udržet ceny pro tyto zákazníky na úrovni stropů, aby předešli drastickému zdražení. Martin Chalupský z innogy poznamenal, že vzhledem k poklesu cen komodit mohli tuto výhodu poskytnout.

Na druhé straně, někteří dodavatelé, jako E.ON, neupravili ceny pro zákazníky, které se nepodařilo kontaktovat, zůstávají nad úrovní vládních stropů. Roman Šperňák z E.ON uvedl, že zákazníci se rozhodli zůstat s vyšší cenou.

Odborníci předpovídají, že ceny energií na trhu budou v příštím roce klesat, pokud se na světových trzích neobjeví žádné negativní události. Energetický expert očekává, že dodavatelé mohou v prvním pololetí vylepšit svoji nabídku. Nicméně dodavatelé mohou ovlivnit pouze neregulovanou část konečné ceny energií, zatímco regulovanou část, určovanou Energetickým regulačním úřadem, čeká výrazný nárůst.

Pro elektřinu se očekává zvýšení regulované složky o 65,7 procenta a pro plyn o 38,8 procenta. Přestože regulovaná část tvoří menší podíl z celkové ceny (u elektřiny zhruba 40 procent, u plynu 20 procent), zdražení této složky může vést k celkovému nárůstu cen pro koncové spotřebitele. Domácnostem, kterým končí fixace cen z doby před energetickou krizí, mohou ceny energií vzrůst i o desítky procent.

Klíčová slova:  , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®