VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Bezdrátové nabíjení elektromobilů – nová éra čisté dopravy?

Bezdrátové nabíjení elektromobilů - nová éra čisté dopravy?

Elektromobily se stávají stále populárnější volbou pro mnoho řidičů. Hlavním důvodem je jejich nízká nebo žádná emise, což je přínos pro životní prostředí. Nicméně, stále se musí řešit problém, jak rychle a pohodlně nabíjet elektromobil, aby byl efektivním dopravním prostředkem. Právě v tom může hrát klíčovou roli bezdrátové nabíjení.

Bezdrátové dobíjení, také nazývané indukční nabíjení, využívá elektromagnetické pole k bezkontaktnímu a bezdrátovému přenosu energie mezi dvěma body - v tomto případě mezi nabíjecí stanicí a elektromobilem. Nabíjecí stanice vysílá elektromagnetické pole, které přenáší energie do speciálního přijímače umístěného pod elektromobilem. Tento přijímač následně přeměňuje elektromagnetickou energii na elektrickou energii a tuto energii používá k dobíjení baterie elektromobilu.

Bezdrátové nabíjení má mnoho výhod oproti kabelovému dobíjení. Zaprvé, není nutné špendlit čas na hledání a připojování kabelu ke stanici, protože člověk je úplně zbaven nutnosti manipulovat s kabelem. Je nesporně rychlejší a pohodlnější, protože stačí jen zaparkovat elektromobil na stanici a nabíjení se spustí samo. Z tohoto důvodu je bezdrátové nabíjení ideální pro parkovací garáže, bezplatné parkovací zóny, či parkoviště při nákupech, kam se člověk často vrací.

Další výhodou bezdrátového nabíjení elektromobilů je bezpochyby fakt, že se snižuje poškozování kabelů a konektorů. S kabelovým nabíjením se může stát, že kabel se zničí v důsledku nesprávného uložení nebo manipulace, což znemožní nabíjení a vyžaduje opravy. S bezdrátovým nabíjením se snižují tyto rizika a tím pádem i náklady na údržbu.

Nakonec je důležité zmínit, že bezdrátové nabíjení umožňuje mnohem efektivnější využívání nabíjecích stanic, protože elektromobil může být nabíjen i při krátkodobých zastávkách. To znamená, že dokonce i pokud člověk zaparkuje elektromobil na stanici jen na krátkou dobu, elektromobil bude stále nabíjen a řidič nemusí řešit, jestli má dostatek energie pro další cestu.

V současné době už bezdrátové nabíjení elektromobilů není ničím novým, ale stále se rozvíjí a vylepšuje. Je pravděpodobné, že s dalším technologickým pokrokem se bude bezdrátové nabíjení stávat standardem pro elektromobily a bude hrát velkou roli v budování nové éry čisté dopravy.

Zdroj: https://www.electrive.com/2020/01/06/the-benefits-of-wireless-charging-for-electric-vehicles/

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®