VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Chytré sítě – využití technologií IoT a umělé inteligence ke správě energetických sítí

V posledních letech se objevuje stále více technologií, které umožňují vytváření chytrých sítí pro efektivnější správu energií. Jednou z těchto technologií jsou chytré sítě, které využívají Internet věcí (IoT) a umělou inteligenci (AI) k řízení a optimalizaci energetických sítí.

Chytré sítě umožňují efektivnější využití energií tím, že propojují všechna zařízení a technologie, které s nimi souvisejí. Síť může být propojena s energetickými zdroji, jako jsou solární panely, větrné turbíny, hydroelektrárny a další. Chytré sítě mohou také využívat úložiště energie, jako jsou baterie, k ukládání a následnému využití energie.

Dalším klíčovým prvkem chytrých sítí je IoT. To znamená, že všechna zařízení jsou propojena a komunikují navzájem, což umožňuje efektivnější sběr dat a jejich analýzu. Využití senzorů a dalších zařízení IoT umožňuje například snadné měření spotřeby energie a přenos dat o výkonu jednotlivých energetických zdrojů.

AI pak slouží k optimalizaci celého procesu. Díky algoritmům strojového učení může systém předvídat, jak se bude spotřeba energie vyvíjet v budoucnosti, a podle toho řídit výrobu a distribuci energie. Systém může také automaticky reagovat na změny v rychlosti větru nebo slunečního záření, aby maximalizoval využití obnovitelných zdrojů energie.

Jedním z konkrétních příkladů využití chytrých sítí je tzv. virtuální elektrárna. Jedná se o systém, který spojuje několik menších energetických zdrojů, například solárních panelů na střechách domů, a umožňuje jejich koordinované řízení a využití. Díky tomu mohou být menší zdroje využívány efektivněji a mohou být zahrnuty do celkové energetické síťové infrastruktury.

Klíčová slova:  , , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®