VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Dekomisace jaderných elektráren v České republice: plány a výzvy při odstraňování jaderných zařízení

Titulek: Dekomisace jaderných elektráren v České republice: plány a výzvy při odstraňování jaderných zařízení

Jaderná energetika se stala součástí české energetické krajiny již v roce 1972, kdy byla zprovozněna první česká jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. O rok později byla spuštěna jaderná elektrárna Dukovany na jihu Moravy, následovala Temelín na jihu Čech. Tyto elektrárny přinášely do českého energetického mixu stabilní a bezpečnou elektřinu, ale také s sebou nesly určité rizika. V případě havárie nebo výpadku by byly následky velmi fatální. Proto v roce 2008 byla schválena novela zákona o jaderné energetice, která obsahuje i pravidla pro postup při dekomisi jaderných zařízení.

Dekomisace jaderných elektráren znamená odstraňování jaderných zařízení, která se již nevyužívají a jsou přebytečná. Jedná se o velmi náročný a dlouhodobý proces, který může trvat i desetiletí. V České republice máme tři jaderné elektrárny, Dukovany, Temelín a Jaslovské Bohunice. Od roku 2017 se zavádí nový zákon, který stanovuje harmonogram dekomise jednotlivých jaderných bloků a také postup při odstraňování zařízení.

První jaderný blok, který by měl být dekomisován, je blok A jaderné elektrárny Dukovany. Podle plánu by se to mělo stát v roce 2025. Blok A byl spuštěn v roce 1985 a je nejstarším blokem v Dukovanech. Postupně by měly být dekomisovány i ostatní bloky. Jak ale tento proces probíhá?

Prvním krokem je tzv. přetrvávající provoz, který trvá asi deset let. V této fázi se provádí průzkumy a testy, aby se zjistilo, jak se zařízení změnilo během provozu. Poté se začne s vyřazováním nevyužívaných částí, jako jsou čerpadla nebo turbíny. V další fázi se odstraňují palivové články a další radioaktivní materiály.

Po vyřazení všech komponentů se začne s odstraňováním celého stavby zařízení. Zde se využívají speciální demolice a reziduální materiály se likvidují v speciálních zařízeních. Celý proces dekomise vede k likvidaci všech radioaktivních mateřiálů a k zneškodnění jaderných zařízení.

Celý proces dekomise jaderných elektráren je velmi nákladný a náročný. Je zapotřebí mít kvalifikované personály a speciální technologie pro odstraňování jaderných zařízení. V blízké budoucnosti budou před Českou republikou další výzvy v oblasti energetiky a bude nutné přemýšlet o nových zdrojích energie. S dekomisí jaderných elektráren budeme muset počkat ještě několik desítek let, ale odborníci se shodují, že je nutnou součástí dlouhodobého a úspěšného vývoje české energetiky.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®