VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které umožňuje přeměnit teplo z okolního prostředí na teplotu, která může být využita pro vytápění nebo chlazení. Tepelné čerpadlo využívá principu, že teplo vždy teče z teplejšího místa do chladnějšího místa, a to i při velmi nízkých teplotách.

Tepelné čerpadlo se skládá z několika hlavních částí, včetně výparníku, kompresoru, kondenzátoru a expanzního ventilu. Výparník je umístěn venku a získává teplo z okolního vzduchu, země nebo vody. Teplo je poté převedeno na chladicí médium, které se vypaří. Vodní pára se poté stlačí v kompresoru, což způsobí zvýšení teploty a tlaku, a převede se do kondenzátoru, kde se uvolní teplo a voda opět kondenzuje na kapalinu. Tato kapalina se poté dostane na expanzní ventil, kde se zase rozepne na chladicí médium a proces se opakuje.

Tepelné čerpadlo může být použito k vytápění domů nebo k chlazení prostor, v závislosti na potřebách. Pokud se používá k vytápění, tepelné čerpadlo může být napojeno na topné těleso nebo teplovodní systém, který pak rozvádí teplo do celé budovy. Pokud se používá k chlazení, tepelné čerpadlo může být napojeno na klimatizační jednotku nebo větrák, který pak odvádí teplo ven.

Tepelná čerpadla jsou obvykle poháněna elektřinou, což znamená, že jejich provoz může být zdrojem emisí skleníkových plynů. Nicméně, tepelná čerpadla jsou účinnější než tradiční topení na fosilní paliva a mohou tak pomoci snížit náklady na energii a emise skleníkových plynů.

Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®