VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Rozvoj obnovitelných zdrojů a dopad na využití energetických úložišť v České republice

Rozvoj obnovitelných zdrojů a dopad na využití energetických úložišť v České republice

V posledních letech se v České republice stále více hovoří o přechodu na obnovitelné zdroje energie. Tento trend se nutně projevuje i na využívání energetických úložišť, která slouží jako nosné zařízení pro efektivní a ekonomické využití získané energie. Jak se tedy mění využití energetických úložišť v souvislosti s rozvojem obnovitelných zdrojů?

Energetická úložiště jsou jednou z nezbytných komponent moderního energetického systému. Pomáhají vyrovnat výkyvy v nabídce a poptávce elektřiny a umožňují efektivní využití obnovitelných zdrojů energie. Díky nim se například může větrná elektrárna vyrábět i tehdy, když fouká málo větru, a přebývající elektřina se skladuje v energetickém úložišti pro následné využití.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v posledních letech významně přispěl k nárůstu využívání energetických úložišť. Respektive, rozvoj technologií využívajících obnovitelné zdroje energie podporuje různé formy energetického skladování, jako jsou akumulační hydroelektrárny, bateriové úložiště nebo tepelná úložiště.

V současné době však v České republice stále převládá fosilní zdroje energie, především uhlí. Problémem je ale skutečnost, že není možné efektivně uskladnit přebývající elektřinu z velkých uhelných elektráren a naopak, nedostatek elektrické energie v době peakové spotřeby není možné efektivně nahradit pomocí fosilních zdrojů. Proto musíme hledat jiná řešení a jedním z nich jsou právě energetická úložiště.

V tomto ohledu již vznikla některá významná energetická úložiště v České republice, jako jsou například pevninské části vodních přečerpávacích elektráren v Lipně a Dlouhé stráně, nebo lithium-iontová bateriová úložiště v Křižíkově. Navíc, vzhledem k rostoucí popularitě elektromobility je možné očekávat, že se významně rozšíří trh s bateriovými úložišti.

Celkově tedy lze říci, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie má vliv na zvyšování významu energetických úložišť v České republice. V budoucnu je nutné dále podporovat a rozvíjet obnovitelné zdroje energie a zlepšovat využívání energetických úložišť, aby bylo možné zajistit stabilitu a udržitelnost energetického systému.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®