VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Tepelná čerpadla země-voda – udržitelná a ekologická alternativa pro vytápění domů

Tepelná čerpadla země-voda - udržitelná a ekologická alternativa pro vytápění domů

Tepelná čerpadla země-voda jsou moderní a ekologický způsob vytápění domů. Tyto rozvodné systémy odstraňují zbytečnou zátěž na životní prostředí a výrazně omezují emise CO2. Vzhledem k velké úspornosti mohou být též užitečným nástrojem při snižování energií a nákladů na vytápění domů.

Jak tepelná čerpadla země-voda fungují?

Tepelná čerpadla země-voda jsou zařízení, která využívají energii skrytou ve země. Podle toho jak je tato energia skladována, lze tyto čerpadla rozdělit na plošná a hloubková. Plošná tepelná čerpadla jsou umístěna v hloubce kolem 1,5 metru na hladině podzemní vody. Hloubková tepelná čerpadla jsou umístěna na hloubku řádově několika desítek metrů, přičemž jejich konkrétní umístění závisí na rozměrech a konfiguraci budovy.

K čerpání tepla slouží kapaliny – směs vody a glykolu – které se na základě diference teplot ochlazují a zahřívají v země. V ideálním případě mohou dosahovat účinnosti až 500 %, díky čemuž se velmi snižuje spotřeba elektřiny a tedy i náklady na vytápění.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel země-voda

Mezi výhody tepelných čerpadel země-voda patří:

- Výhodný poměr nákladů a užitku – s ohledem na vysokou účinnost čerpadel
- Ekologická a udržitelná alternativa k tradičním topením na fosilní paliva
- Vhodné i pro naprosto nová vytápění, jako v případech, kdy nelze použít klasické topný systém
- Velmi malá potřeba údržby čerpadel zejména v porovnání s klasickými vytápěcími systémy

Nevýhody tepelných čerpadel země-voda jsou vlastně zanedbatelné, mezi ně můžeme zařadit pouze jejich pořizovací cenu. Nicméně, s ohledem na fakt, že se výhody tepelných čerpadel země-voda projeví již do několika let, je investice do tohoto typu vytápění stále více výhodnější.

Vzhledem k čím dál rychlejším klimatickým změnám, které lze spojovat s velkým množstvím oxidu uhličitého v ovzduší, je tato alternativa pro vytápění domů pro každého jedincem dobrým doporučením a současně dalším krokem k udržitelnosti životního prostředí.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®