VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Úsporné využití energie v České republice: Nápady a tipy pro každého!

Úsporné využití energie v České republice: Nápady a tipy pro každého!

Česká republika patří mezi státy s vysokou energetickou závislostí, jelikož většina energie musí být dovážena. Proto je úsporné využití energie v naší zemi tak důležité. Úsporná opatření nejsou nijak náročná ani draze investičně nákladná. Stačí mít chuť a vůli energii úsporně využívat a postarat se tak o životní prostředí. Přinášíme vám několik nápadů, jak můžete využívat energii úsporně.

Přirozené světlo

Snažte se co nejvíce využívat přirozené světlo. Zatemněte si místnosti z části záclonami a zatemňovacími roletami. Je také dobré mít světlé interiéry a využívat světlé tapety a barvy. Pokud je nutné použít umělé osvětlení, volte úsporné LED žárovky nebo trubice.

Elektronika

Elektronické přístroje, jako například televize, pocitové počítače nebo notebooky, by měly být vypínány, když je nepoužíváte. I když jsou v režimu spánku, mohou spotřebovávat energii. Spotřebiče, zejména velké, jako třeba pračky, sušičky nebo tzv. chladničky s mrazákem, by měly být umístěny na místě bez přímého slunečního záření s dostatečným průvanem. Vykoupené jsou také výkonné modele, mezitím spotřebúvají více energie.

Topení

V období topné sezóny se zaměřte na optimální vytápění a omezujte nežádoucí úniky tepla. Pokud je nutné vytápět prostor krátkodobě, volit ruční topnou jednotku s elektronickým automatismem. Dalším řešením může být např. instalace kondenzačního kotle nebo vyměnit radiátory za efektivnější model. Kromě toho se doporučuje také pravidelná údržba vytápěcího systému.

Účinky úsporného využití energie jsou patrné nejen v nižších měsíčních účtech za energie, ale také v podpoře udržitelnosti životního prostředí. Každý z nás může přispět k úspoře energie svým vlastním způsobem. Stačí trošku vůle a celá situace se zlepší nejen pro vás, ale i pro budoucí generace.

Níže naleznete několik dalších tipů:

- Používejte úsporné žárovky
- Zvolte efektivnější spotřebiče
- Nekupujte tenké nebo nepotřebné vrstvy oblečení
- Nezapomeňte vypnout elektroniku při nečinnosti
- Omezte svůj automobilový provoz
- Využívejte trasy veřejných dopravních prostředků
- Používejte více stojany na sušení prádla
- Vypněte světla, když je nepotřebujete, například během dne, při práci nebo když se nenacházíte v místnosti.

Autor: Lenka Nováková

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®