Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Využití solární energie v průmyslových aplikacích v České republice

Využití solární energie v průmyslových aplikacích v České republice

V posledních letech se solární energie stává velmi populární a využívá se zejména pro výrobu elektřiny a ohřev vody. Nicméně, solární energii lze využít i v průmyslových aplikacích. V České republice již existuje několik projektů, kde se solární energie využívá například ve sklárnách, potravinářských závodech nebo papírnách.

Sklárenský průmysl patří mezi největší spotřebitele energie a vysoké teploty, které se při výrobě skla používají, představují velkou výzvu pro využívání obnovitelných zdrojů energie. Společnost Glass Service, která patří mezi přední výrobce skleněných pecí na světě, se snaží využívat solární panely pro vlastní spotřebu elektřiny. V roce 2018 instalovala 16 solárních panelů o výkonu 4 kWp na střechu svého výrobního závodu v Turnově. Díky nim dokáže získat každoročně až 3 300 kWh elektřiny.

Další českou firmou, která využívá solární energii, je společnost Nestlé, která již od roku 2010 vyrábí vlastní elektřinu na svých potravinářských závodech. V roce 2017 dokonce získala ocenění Solar Impulse Efficient Solution Label za projekt, který využívá obnovitelné zdroje energie a zároveň minimalizuje emise CO2.

Největší český výrobce papíru – společnost Mondi – v roce 2020 oznámil rozšíření své solární elektrárny na výrobním závodu v Štětí. V současné době má elektrárna kapacitu 1,3 MW a zásobuje část výrobního závodu elektřinou. Rozšíření na dalších 3 000 solárních panelů bude mělo přinést další 2,2 MW výkonu, což by znamenalo pokrytí až 30 % celkové spotřeby elektrické energie v závodě.

Je zřejmé, že solární energie má velký potenciál pro využití v průmyslových aplikacích. České firmy ukazují, že i v náročném průmyslu je možné využívat obnovitelné zdroje energie a omezovat tak negativní dopad na životní prostředí.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.