VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Výzkum a vývoj větrné energie v České republice: Současný stav a perspektivy

Výzkum a vývoj větrné energie v České republice: Současný stav a perspektivy

Větrná energie se stává stále populárnějším zdrojem obnovitelné energie po celém světě, a tak není překvapením, že výzkum a vývoj v této oblasti probíhá i v České republice. Jak je na tom česká větrná energetika v současné době a jaké jsou perspektivy do budoucna?

Současný stav větrné energie v Česku

Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu měly v roce 2019 větrné elektrárny v České republice instalovaný výkon přibližně 542 MW. To představuje téměř dvojnásobek oproti roku 2011. Největším provozovatelem větrných elektráren v Česku je společnost ČEZ, dalšími významnými hráči jsou jsou např. E.ON, EnBW nebo innogy.

Vývoj větrných technologií

V posledních letech dochází k neustálému vývoji v oblasti větrných technologií. Nové a modernější větrné turbíny umožňují využití větrné energie ve stále náročnějších podmínkách, jako například v oblastech s nižší průměrnou rychlostí větru. Také výroba větrných turbín se stává stále efektivnější díky zlepšování výrobních procesů a využití nových materiálů.

Problémy a výzvy větrné energetiky v ČR

I přes rostoucí zájem o větrnou energii se v České republice setkáváme s řadou problémů a výzev. Například územní plánování, kde je velmi obtížné najít vhodné lokality pro výstavbu nových větrných elektráren, nebo obtíže s financováním projektů v oblastech s nižší průměrnou rychlostí větru a nižší výkonností turbín.

Perspektivy větrné energetiky v ČR

Nicméně větrná energetika může pro ČR nabízet řadu výhod. Vedle snižování emisí oxidu uhličitého nebo snižování energetické závislosti na dovozu fosilních paliv, může mít větrná energie pozitivní dopad na místní ekonomiku. Rozvoj větrné energetiky totiž umožňuje vznik nových pracovních míst v oblastech jako je výzkum, vývoj a samotná výroba větrných turbín.

Závěr

Výzkum a vývoj větrné energie v ČR se ubírá správným směrem a rozšiřuje se nejen instalovaný výkon větrných elektráren, ale stoupají i nové technologické možnosti a řešení pro aplikaci větrné energie. Větrná energie v ČR zatím stále stojí před výzvami a problémy, ale nabízí zároveň možnosti pro výraznější rozvoj místní ekonomiky a snižování emisí oxidu uhličitého.

Klíčová slova:  

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®