VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Jak spočítat výkon FVE?

Výkon fotovoltaické elektrárny lze spočítat následovně:

Výkon [kW] = plocha panelů [m²] × výkon panelu [kW/m²]

Výkon panelu se liší podle typu a výrobce panelu, stejně jako jeho účinnost. Účinnost panelů se pohybuje obvykle v rozmezí 15 až 25 %, závisí také na intenzitě slunečního záření a dalších faktorech, jako jsou teplota a stínění panelů.

Plocha panelů lze vypočítat jako součin počtu panelů a jejich rozměrů. Je důležité brát v úvahu i mezeru mezi panely pro lepší proudění vzduchu a snížení teploty panelů.

Je dobré si uvědomit, že výkon FVE se může během dne měnit v závislosti na slunečním záření a úhlu dopadu slunečních paprsků na panely. Maximální výkon se obvykle dosahuje kolem poledne, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější.

Určení výkonu solárního panelu je závislé na několika faktorech, jako jsou intenzita slunečního záření, teplota a sklon panelu. Zde uvádím přibližný výpočet výkonu pro ideální podmínky:

Předpokládejme solární panel o ploše 1 metru čtverečním, který při slunečním záření o intenzitě 1000 W/m2 generuje výkon 100 W. Pokud bude panel osvětlen slunečním zářením o intenzitě 500 W/m2, jeho výkon se sníží na polovinu, tedy na 50 W.

Celkový výkon FVE se poté odvíjí od počtu panelů zapojených do série nebo paralelně. Pokud máme například 10 panelů o výkonu 100 W každý, zapojených do série, celkový výkon bude 1000 W, ale napětí bude záviset na počtu článků v každém panelu.

Je důležité mít na paměti, že tyto výpočty jsou ideální a reálný výkon může být nižší v závislosti na podmínkách prostředí.

Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®