VyrobaEnergie.cz

Výroba energie: nové trendy a inovace

Zadejte hledaný výraz

Máte-li jakékoli dotazy, můžete se zeptat níže nebo zadat, co hledáte!

Skladování energie

Skladování energie je důležitým aspektem při výrobě energie. Existuje několik způsobů, jak lze energii skladovat, v závislosti na tom, jaký druh energie se má skladovat a jaká je požadovaná kapacita.

  1. Baterie - baterie jsou nejčastěji používaným způsobem skladování energie v menším měřítku, například pro solární nebo větrné systémy v domácnostech. Baterie mohou být dobíjeny pomocí solárních panelů nebo přes noc z elektrické sítě.
  2. Přečerpávací vodní elektrárny - Přečerpávací vodní elektrárny skládají se z dvou nádrží s vodou, z nichž jedna je výše než druhá. Když je energie potřebná, voda je spuštěna dolů, aby vytvořila energii. Když energie není potřebná, voda je čerpána zpět nahoru do horní nádrže.
  3. Tepelná úložiště - tepelná energie může být skladována pomocí tepelných úložišť, jako jsou například kamenné nebo solární úložiště tepla. Tepelné úložiště fungují tak, že tepelná energie se ukládá v materiálu s vysokou tepelnou kapacitou a uvolňuje se postupně, jakmile je energie potřebná.
  4. Kinetická úložiště - kinetická energie může být skladována pomocí kinetických úložišť, jako jsou například rotující kotouče nebo létající lopatky. Kinetická energie se ukládá v pohybu rotačních objektů a uvolňuje se postupně, jakmile je energie potřebná.
  5. Vodíková úložiště - vodík může být skladován v komprimované nebo kapalné formě v nádržích. Když je energie potřebná, vodík se spálí, aby vytvořil elektřinu.
  6. Gravitostatická úložiště využívají výškových rozdílů a gravitace k ukládání energie. Tento způsob úložiště je poměrně nový a není tak rozšířený jako bateriová úložiště, ale může být velmi užitečný pro ukládání velkých množství energie, zejména v oblastech s kopcovitým terénem. Při ukládání energie se těžké hmoty, například kameny nebo betonové bloky, zvednou na vyvýšené místo, kde se potenciální energie přemění na kinetickou energii. Při uvolňování energie se tyto těžké hmoty spouštějí dolů a přeměňují kinetickou energii zpět na potenciální energii. K tomu je potřeba speciální zařízení, které zajistí plynulý a bezpečný pohyb těchto hmot.
Klíčová slova:  , , , , , , , , ,

Abyste mohli přidat komentář, musíte být přihlášeni.

s2Member®